Nový Start-up VUT: Forenzio nabídne odborné poradenství ve stavebnictví
Rodinu start-upů Vysokého učení technického v Brně rozšiřuje projekt Forenzio, který založili Jan Pěnčík a David Bečkovský, odborníci z Fakulty stavební VUT. Start-up nabídne investorům, developerům nebo majitelům nemovitostí nezávislé odborné poradenství a další služby ve stavebnictví. Od června 2024 jde již o čtvrtý subjekt, který získal smluvní ochrannou známku Start-up VUT.
„Podpisem smlouvy s VUT se pro Forenzio otevírá nová etapa. Možnost využívat ochrannou známku nám přináší větší důvěryhodnost a posiluje naši pozici při jednání s klienty a partnery. Současně pokračujeme v přenosu odborných znalostí a zkušeností z univerzity do praxe. Tím přispíváme k naplňování její třetí role a zároveň se aktivně podílíme na rozvoji společnosti,“ uvedl Jan Pěnčík, spoluzakladatel start-upu a profesor na Ústavu pozemního stavitelství FAST VUT. Zmínil také úlohu contriBUTe, inovačního a podnikavého ekosystému VUT, který jej ke vzniku start-upu inspiroval a na jehož fungování se od počátku podílí.
Forenzio se zaměřuje na nezávislé odborné poradenství, kontrolu a audit projektové dokumentace, stavebně-technický dozor a forenzní a reverzní inženýrství. „Naším cílem je nejen poskytovat špičkové profesionální služby zákazníkům, ale také inspirovat kolegy a kolegyně z akademického prostředí a ukázat, že lze skloubit pedagogickou činnost s vědou, výzkumem a další odbornou činností, protože se vzájemně synergicky doplňují. Rádi bychom také ukázali, že na trhu nejsou žádané jen podnikatelské nápady, ale také znalosti a zkušenosti,“ dodal David Bečkovský, druhý ze spoluzakladatelů a docent, který působí s Janem Pěnčíkem na stejném fakultním ústavu.
Start-upy a spin-offy VUT jako výkladní skříň univerzity
Start-up Forenzio doplňuje trojici projektů, které se v loňském roce zařadily pod univerzitní ochrannou známku. V červnu získal novou formu Start-upu VUT studentský projekt TechMountain, zaměřený na monitoring úniku paliva z železničních cisteren. Krátce poté se připojili zástupci MaNoSens, zaměřeného na optimalizaci spotřeby energie, a BIOM Research Project, který se věnuje udržitelnému rozvoji měst.
„Těší mě, že jsme na VUT přivítali nový start-up. V poměrně krátké době jde již o čtvrtý projekt tohoto druhu, což potvrzuje roli VUT nejen jako technické, ale i podnikatelské univerzity. Transfer znalostí formou spin-off a start-up firem považuji za klíčovou prioritu a výkladní skříň univerzity,“ komentoval novinku rektor Ladislav Janíček.
Stavební inženýrství: perspektivní kariéra s významným přínosem pro společnost
Stavebnictví patří mezi nejvýznamnější odvětví českého národního hospodářství. Přesto se však potýká s klesajícím zájmem uchazečů o studium stavebního inženýrství. „Díky projektům, jako je Forenzio, můžeme stavební inženýrství lépe představit veřejnosti. Chceme přiblížit nejen jeho přínos pro společnost, ale prezentovat jej také jako perspektivní obor s různorodými možnostmi uplatnění i stabilní a dlouhodobou kariérou. FAST VUT poskytuje špičkové a léty osvědčené vzdělání v oboru. Ve spojení s autorizací ČKAIT se z jeho absolventů stávají uznávaní odborníci, kteří svými znalostmi a zkušenostmi významně obohacují společnost,“ uzavřel rektor Janíček.
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) je profesní organizací, která sdružuje přes 32 tisíc odborníků ze stavebnictví. Je orgánem veřejné moci a stát na ni a na její členy přenáší výkon veřejné moci ve vyhrazené oblasti. Povinností autorizované osoby je v prvé řadě chránit při výkonu vybraných činností veřejné zájmy, v druhé řadě zájmy klienta. Výkon vybraných činností ve výstavbě je na jedné straně spojen s vysokými nároky na odborné znalosti, na straně druhé s vysokou úrovní osobní odpovědnosti.
Text vyšel jako tisková zpráva.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/o-fakulte/pro-media/480 |
---|---|
Odpovědná osoba | Mgr. Almíra Pitronová |
Datum publikování |