Firma DEK a FAST spolupracují na analýze potenciálu vegetačních střech pro zefektivnění návrhu stokových sítí
Společnost DEK a.s. a Ústav vodního hospodářství obcí na Stavební fakultě v Brně spolupracují na tvorbě numerických modelů pro návrh stokových sítí. Dané problematice se na FAST začal věnovat Ing. Aleš Haška v rámci své diplomové práce a nyní pokračuje v disertační práci. Hlavní myšlenkou spolupráce je využít četná naměřená experimentální data odtoků z vegetačních střech, která jsou dlouhodobě monitorována na Experimentální budově DEK, jež je provozována v rámci výzkumu v DERIC (DEK Experimental Research Innovation Center). V rámci výzkumu a vývoje v DERIC jsou zaznamenávané povrchové a podpovrchové okamžité odtoky z různých skladeb střech, které slouží jako vstupní data do numerických modelů.
Numerické modely byly aplikovány na širší území s cílem analyzovat potenciální přínosy implementace vegetačních střech na objektech v zkoumané oblasti. Zvláštní pozornost byla věnována stokové síti, která se dlouhodobě potýká s problémy při intenzivních srážkových událostech, zejména s přetížením potrubí a šachet v důsledku nárůstu průtoku dešťové vody. Tyto situace často vedou k přechodu do tlakového režimu, což zvyšuje riziko selhání systému a může mít nepříznivý dopad na jeho funkčnost.
Cílem studie bylo posoudit, zda by instalace vegetačních střech mohla přispět k plynulejšímu a rovnoměrnějšímu rozdělení průtoku srážkové vody v čase, a tím snížit pravděpodobnost zahlcení stokové sítě během přívalových dešťů. Výsledky numerických simulací potvrdily, že významný přínos této technologie by byl dosažen v případě rozsáhlejšího ozelenění střech v celé oblasti, což by vedlo k efektivnějšímu zadržení dešťové vody.
Realizace takových úprav v celé zkoumané oblasti je však z technického a ekonomického hlediska problematická. Přesto však studie poskytla cenné poznatky, které mohou být využity při plánování a návrhu nových rozvojových ploch v rámci území. Implementace vegetačních střech v těchto oblastech by mohla vést k rovnoměrnějšímu rozložení přívalových dešťů a snížení tlakového zatížení stokového systému, což by přispělo k jeho stabilnějšímu provozu v dlouhodobém horizontu.
Důležitým prvkem spolupráce mezi DEK a FAST je zapojení studentů FAST do výzkumu v rámci bakalářských, diplomových nebo disertačních prací. Spolupráce mezi akademickou půdou, studenty a odborníky z praxe přináší různé pohledy na řešenou problematiku a ukazuje se, že je klíčová pro dosažení požadovaných cílů. Spolupráce může vést k inovacím, které mají pozitivní dopad na současné i budoucí výzvy stavebnictví.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/veda-a-vyzkum/uspechy/433 |
---|---|
Odpovědná osoba | Ing. Daniel Skřek |
Datum publikování |