Časopis Události na VUT o umění ve spojení s technikou
Nové číslo univerzitního časopisu Události se zaměřuje na uměleckou stránku studia na naší škole. Propojení techniky a umění není žádná převratná novinka, jedním z prvních předmětů na naší škole bylo před 125 lety kreslení od ruky a k její výuce byl pozván uznávaný malíř Hanuš Schwaiger.
Umění si s technikou rozumí
O využitelnosti moderních technologií ve službách umění už nikdo nepochybuje. Dovolují umělcům vytvářet celé nové světy, podporují kreativitu, spojují dřívě vzdálené obory nebo umožňují zachovávat kulturní dědictví.
Absolventi naší fakulty Michal Okleštěk a Jan Machát stojí za audiovizuální značkou VISUALOVE, kterou zná každý, kdo se někdy byl podívat na svítící modely planet před Hvězdárnou a planetáriem na Kraví Hoře v Brně. Úspěšné duo původně architektů se nevěnuje jen světelenému designu nebo videomappingu, ale také práci se zvukem. V rozhovoru popisují své začátky nebo postup při získávání fotografií pro vytváření modelů planet.
Geodetické měření přispívá k záchraně památek a uchování kulturního dědictví. Vědci z Ústavu geodézie z naší fakulty spolupracují například na obnově památkově chráněného Maxmiliánova dvora v Podzámecké zahradě v Kroměříži. Dokumentace historických objektů je největším úskalím při jejich rekonstrukcích. Gedoeti a jejich moderní metody měření umožňují digitální modelování budov i jejich umělecké výzdoby v dříve nepředstavitelné míře detailu.
Prostor v tomto vydání Událostí dostali také Ondřej Anton a Petr Cikrle z Ústavu stavebního zkušebnictví. Dlouhodobě se zabývají rekonstrukcemi historických objektů, shromažďují vzorky cihel ze zaniklých manufaktur a pomáhají památkářům s vývojem metodik pro jejich práci. Kromě stavebních materiálů pomáhá obor zkušebnictví restaurovat sochy a další hmotné objekty. Pomocí rentgenů dokáží odborníci zjistit, jaký materiál nebo vyztužení bylo použito, a doporučit vhodný způsob sanace. Výstava sbírky historických značených cihel je k vidění přímo na Fakultě stavební VUT.
Mezi světově proslulé osobnosti v oblasti umělecké tvorby spojené s VUT v Brně patří například také spisovatel Robert Musil nebo malíř Josef Šíma, který studoval stavební inženýrství.
Časopis Události na VUT najdete zde v elektronické verzi, v tištěné formě je k dispozici na obvyklých místech.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/veda-a-vyzkum/uspechy/443 |
---|---|
Odpovědná osoba | Mgr. Almíra Pitronová |
Datum publikování |