Detail předmětu
Základy práva životního prostředí a stavebního práva
Akademický rok 2024/25
BXA006 předmět zařazen v 1 studijním plánu
BPC-ENI letní semestr 1. ročník
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Jazyk studia
čeština
Kredity
5 kreditů
semestr
letní
Způsob a kritéria hodnocení
zápočet a zkouška
Nabízet zahraničním studentům
Nenabízet
Předmět na webu VUT
Přednáška
13 týdnů, 2 hod./týden, nepovinné
Osnova
1. Právo životního prostředí – základní pojmy, předmět, metoda právní regulace, systém, principy, prameny. Mezinárodně právní a unijní souvislosti ochrany životního prostředí.
2. Ústavní základy práva životního prostředí. Subjekty práva životního prostředí. Organizace činnosti veřejné správy v oblasti životního prostředí. Úloha veřejnosti při ochraně životního prostředí – přehled.
3. Právní režim ochrany zemědělské a lesní půdy.
4. Právní režim ochrany vod a vodních zdrojů. Právní režim ochrany ovzduší.
5. Právní režim ochrany přírody a krajiny.
6. Posuzování vlivů záměrů a koncepcí na životní prostředí (EIA, SEA). Integrované povolování.
7. Územní plánování. Nástroje územního plánování, jejich závaznost a vzájemné vztahy. Vztah k realizační fázi záměru. Požadavky na výstavbu.
8. Územní plánování a ochrana životního prostředí. Vyhodnocování vlivů na udržitelný rozvoj území, strategické posuzování vlivů, posuzování vlivů koncepcí na oblasti NATURA 2000.
9. Ochrana kulturních památek a archeologických nálezů. Ochrana před hlukem.
10. Právní podmínky realizace záměrů a odstraňování staveb. Právní nástroje na ochranu životního prostředí v procesech podle stavebního řádu.
11. Povolování záměrů s posuzováním vlivů na životní prostředí a se závažným vlivem na oblasti NATURA 2000.
12. Odpovědnost v právu životního prostředí.
13. Ochrana před změnou klimatu.
Konzultace v kombinovaném studiu
3týdny, 5 hod./týden, nepovinné
Cvičení
13 týdnů, 2 hod./týden, povinné
Osnova
1. Úvodní informace o kurzu. Cíle a způsob práce. Podmínky pro udělení zápočtu. Úvod do práva životního prostředí – význam a aplikace základních pojmů a principů. Přehled a význam pramenů právní úpravy, práce s informačními databázemi na národní, unijní i mezinárodní úrovni. Význam a podmínky aplikace mezinárodní a unijní právní úpravy na ochranu životního prostředí.
2. Ústavní základy práva životního prostředí. Postavení a role subjektů práva životního prostředí. Organizace činnosti veřejné správy v oblasti životního prostředí. Úloha veřejnosti při ochraně životního prostředí.
3. Právní režim ochrany zemědělské a lesní půdy.
4. Právní režim ochrany vod a vodních zdrojů. Právní režim ochrany ovzduší.
5. Právní režim ochrany přírody a krajiny.
6. Kontrolní písemná práce. Zpracování případové studie dle zadání, vysvětlení správných odpovědí a souvisejících otázek. Demonstrace analytického přístupu k řešení právních otázek.
7. Posuzování vlivů záměrů a koncepcí na životní prostředí (EIA, SEA). Určování záměrů, které podléhají posuzování vlivů. Způsoby naplňování principů procedury EIA/SEA. Význam integrované povolování (IPPC), aplikace principů IPPC na konkrétních příkladech.
8. Ochrana životního prostředí v procesu územního plánování – zapojení subjektů a vymezení jejich rolí, možnosti obrany. Vyhodnocování vlivů na udržitelný rozvoj území, strategické posuzování vlivů – předmět, cíle posuzování vlivů koncepcí na oblasti NATURA 2000. Význam a jednotlivé etapy územního plánování. Nástroje územního plánování, jejich závaznost a vzájemné vztahy a nároky. Vztah k realizační fázi záměru. Význam zákonných požadavků na výstavbu a souvisejících dokumentů.
9. Ochrana kulturních památek a archeologických nálezů. Ochrana před hlukem.
10. Identifikace právních podmínek realizace záměrů a odstraňování staveb na příkladech konkrétních situacích. Vymezení konkrétních právních požadavků na ochranu životního prostředí v procesech podle stavebního řádu na praktických příkladech.
11. Procvičování procesu povolování záměrů s posuzováním vlivů na životní prostředí a se závažným vlivem na oblasti NATURA 2000.
12. Kontrolní test (60 minut), seznámení s řešením, diskuse (40 minut).
13. Odpovědnost v právu životního prostředí.