Detail předmětu
Technologie stavebních prací 2
Akademický rok 2024/25
BWA010 předmět zařazen v 1 studijním plánu
BPC-SI / E zimní semestr 3. ročník
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Jazyk studia
čeština
Kredity
5 kreditů
semestr
zimní
Způsob a kritéria hodnocení
zápočet a zkouška
Nabízet zahraničním studentům
Nenabízet
Předmět na webu VUT
Přednáška
13 týdnů, 2 hod./týden, nepovinné
Osnova
1. Úvod do problematiky montážních prací, vnitřních a dokončovacích procesů.Sled jednotlivých procesů, návazností, nutné technologické přestávky.Zásady provádění příček zděných, ze skleněných tvárnic a montovaných dílcových a kostrových. Připravenost stavby, postupová schémata, kontrola jakosti.
2. Instalační procesy. Zřizování vnitřní kanalizace. Rozvody vody a ústředního vytápění. Instalace vnitřního plynovodu a elektrických rozvodů. Zkoušky funkčnosti a bezpečnosti.Provádění stavebních izolací proti vodě, teplu, hluku, otřesům, chemickým vlivům.
3. Montážní procesy. Montáž objektů z železobetonových prefabrikátů. Zásady výroby, dopravy a skladování prefabrikátů. Připravenost staveniště pro montáž. Montážní postupy,jeřáby, optimalizace jejich výběru. Kvalitativní požadavky na montované konstrukce.
4. Montáž ocelových konstrukcí. Výroba konstrukčních prvků, zásady dopravy a skladování. Připravenost staveniště pro montáž, předmontážní plochy. Optimalizace metod a postupů montáže. Požadavky na kvalitu a přesnost smontovaných objektů.
5. Úpravy povrchů stavebních konstrukcí - vnitřní a vnější omítky, druhy, postupová schémata, připravenost podladu, technologické přestávky, požadavky na rovinnost, kontrola jakosti.
6. Provádění vnitřních a vnějších obkladů, systémy, technologické postupy, požadavky na stavební připravenost. Obklady kontaktní a roštové. Kvalitativní požadavky, kontroly jakosti.Zřizování stropních podhledů. Technologické postupy. Časová náročnost. Požadavky rovinnosti a její kontrola.
7. Pracovní a ochranná lešení. Druhy, členění. Pracovní postupy a zásady montáže lešení dílcových, prvkových,a prostorových. Projekt lešení, statické posouzení, stabilita, bezpečnostní opatření.
8. Kladení podlah a dlažeb. Druhy, materiálové varianty. Pracovní postupy, nároky na technologické přestávky. Požadavky na kvalitu a jejich kontrola.
9. Malby a nátěry stěn, dřevěných a ocelových konstrukcí. Druhy, jejich klasifikace a vhodnost použití. Požadavky na podklad, způsoby nanášení, kontrola kvality.
10. Provádění inženýrských sítí a komunikací.
11. Mechanizace stavebních procesů, definice, úkoly a stupeň mechanizace. Výkonnost strojů a strojních sestav. Stavební stroje pro zemní práce, základní členění. Rypadla -rozdělení podle konstrukce pohonu, ovládání a podvozku.
12. Stroje a zařízení pro práce betonářské a železobetonářské. Míchačky, betonárny, ohýbárny výztuže a vibrační zařízení.
13. Stroje a zařízení pro svislou dopravu. Druhy jeřábů, charakteristika a výkony. Stavební výtahy, druhy, využití.
Cvičení
13 týdnů, 2 hod./týden, povinné
Osnova
1. Úvod do cvičení, podmínky udělení zápočtu, individuální zadání.
2. Zhotovování montovaných příček v objektu, TP a časový plán.
3.–4. Montáž objektů ze železobetonových prefabrikátů, TP, zásady BOZP,metody montáže.
5.–6. Koncepční návrh zařízení staveniště pro montáž skeletu,výběr zvedacího mechanismu, zásady staveništního provozu.
7. Provádění stavebních izolací, hydroizolace, akustické izolace, izolace proti radonu.
8. kontrolní cvičení, uzávěrka zadaných protokolů.
9. Exkurze s tematikou procesů vnitřních a dokončovacích.
10.–11. Provádění vnitřních omítek, TP, časový plán.
12. Provádění nášlapných vrstev podlahy,TP, možnost alternativních obkladů.
13. Zápočet.