Na Ústavu pozemního stavitelství FAST VUT letos úspěšně absolvovalo bakalářské studium prvních šest studujících, jejichž zkoušky se odehrály v rozšířené a virtuální realitě.
Návrhy staveb rodinných domů pro bakalářské státní zkoušky studenti prezentovali pomocí speciálních brýlí a několika propojených zařízení, včetně velkoplošné obrazovky a projektoru. Popisovali a vysvětlovali zvolený konstrukční systém, materiály, dispoziční a energetická řešení, větrání, vytápění, zařizovací předměty nebo využití konkrétní dispozice stavby. Dva ze zkoušejících se v průběhu zkoušky připojili do virtuálního prostředí, procházeli stavbou společně a měli prostor na dotazy a doplnění práce podle posudku oponenta. 3D modely je ve virtuální realitě (VR) možné rozložit do jednotlivých konstrukčních prvků, vrstev nebo řezů a ukázat konkrétní řešení i detaily. Vše se uskutečňuje v reálném čase. Zkušební komise si navíc pomocí QR kódu zároveň mohla kdykoliv otevřít projektovou dokumentaci na svém počítači nebo tabletu.
„Přístup k projektování s využitím VR představuje velký posun v oblasti navrhování konstrukcí pozemních staveb. Studenti mohou nyní své návrhy prezentovat s návazností a detailností, která dříve nebyla možná, navíc vše vnímají v reálném měřítku. Virtuální a rozšířená realita umožňuje nejenom vizualizaci stavebních konstrukčních řešení, ale také jejich interaktivní prohlídky. Tento inovativní způsob projektování a prezentace posouvá hranice našeho oboru a přináší nové možnosti pro výuku i praxi. Jsem nadšený, že naši studenti mají příležitost využívat tuto technologii a věřím, že to výrazně zvýší jejich připravenost pro reálný svět projekční praxe a přinese studentům významnou konkurenční výhodu. Jsem rád, že jsme s kolegy našli studenty, kteří se nebáli a chtěli vyzkoušet to, co bude do budoucna standardem,“ uvádí profesor Jan Pěnčík.
Na Ústavu pozemního stavitelství plánují po úspěchu s bakalářskými projekty pokračovat příští rok s diplomovými pracemi. „Už brzy se projektování staveb více rozšíří i na cloud a s předpisy a legislativními normami bude pomáhat umělá inteligence. Bude je automaticky hlídat a doplňovat. Informační model budovy (BIM) ve virtuálním prostředí umožní úpravy projektu v reálném čase pomocí jednoho kliknutí nebo pohybu rukou,“ nastiňuje budoucnost stavebnictví David Bečkovský jako jeden z vedoucích těchto prací. Zároveň oceňuje, kteří se průkopnického záměru zúčastnili: „Říkali, že se potřebují hlavně učit otázky ke zkouškám a na VR nebudou mít čas, ale nakonec do toho šli, i když se zpracováním projektu měli mnohonásobně více práce.“
Všichni vyučující se shodují na tom, že tento směr modernizace práce ve stavebnictví je nevyhnutelný. Zkvalitní a zrychlí nejen samotné projektování a nutné vstupy souvisejících odborností, například statiků a dalších, ale i proces získávání stavebního povolení nebo prezentaci klientům.
Zkrácený odkaz | https://www.fce.vutbr.cz/o-fakulte/aktuality/7967 |
---|---|
Odpovědná osoba | Mgr. Almíra Pitronová |
Datum publikování |